English/Magyar

Választás vagy népszavazás? Katalónia elszakadásának kérdése az előrehozott tartományi választások fényében

Választás vagy népszavazás? Katalónia elszakadásának kérdése az előrehozott tartományi választások fényében címmel került sor rendezvényre 2015. szeptember 28-án az NPKI szervezésében.

A rendezvény előadói Tóth Norbert, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet külső munkatársa és Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója voltak. A rendezvényt Gazsó Dániel, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet kutatási referense moderálta.

A katalán önrendelkezési igényt a politika inkább ideológiai kérdésként kezeli, míg a választópolgárokat inkább gazdasági megfontolások hajtják – mondta el Gazsó Dániel a katalán tartományi választásokat értékelő beszélgetésen. A közvélemény-kutatások szerint a választók szerint Katalónia legfontosabb problémája a munkanélküliség, míg Barcelona és Madrid konfliktusa csupán a negyedik helyre szorult – tette hozzá.

Tóth Norbert, az NPKI külső munkatársa arról beszélt, hogy Madrid nagyon komolyan veszi azt, ami az elmúlt években Katalóniában történt. A vasárnapi választás pedig abból a szempontból mindenképpen történelmi jelentőségűnek tekinthető, hogy nagyon magas - 77 százalékos - volt a részvételi arány. Ez azt mutatja, hogy a katalánok minden eddiginél komolyabban vették a helyzetet. A kutató szerint az lenne a legjobb, ha a felek tárgyalóasztalhoz ülnének, ennek lenne értelme, mert akkor legalább meglenne az esélye annak, hogy valamilyen kompromisszumos megoldás szülessen. Addig kellene tárgyalnia Madridnak és Katalóniának, amíg mindkettejüknek elfogadható egyezségre jutnak. Mint mondta, ez azért is előnyös lenne, mert a spanyol belső jog egyértelműen kimondja, hogy nem lehet kiválni az államból, kivéve, ha ebbe Madrid beleegyezik.

Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója kifejtette: gyakori érv a katalán függetlenedés mellett, hogy a tartomány többet fizet be a spanyol közös kasszába, mint amennyit onnan kap. Ez nem meglepő azonban, hiszen Katalónia a leggazdagabb spanyol tartomány. A kutató azt is elmondta, hogy Katalóniának bizonyos állami kiadásokat most nem kell fizetnie, ha viszont Katalónia független lenne, más költségei lennének az önálló állam finanszírozásának, mint most a tartománynak. Vélhetően Katalónia a függetlenedéssel amit megnyerne a vámon, elveszítené a réven, vagyis nem sokat változna az anyagi helyzete - magyarázta. Hangsúlyozta, a katalánoknak biztosítani kellene a jogot, hogy eldönthessék, mit akarnak, ahogyan London is megengedte a skótoknak, hogy megvitassák a lehetőségeket és népszavazást tartsanak Skócia jövőjéről. Ezzel szemben Madrid mindenre nemet mond és még tárgyalni sem hajlandó - mondta.

Forrás: MTI, mno.hu
 () () () () () () ()

Eseménynaptár

Facebook